Як розрахувати лікарняні фізособі-"єдиннику"?

больничный листПеред такою дилемою постали фізособи-підприємці (платники єдиного податку), які хочуть отримати матдопомогу (лікарняні, декретні) за страховими випадками, які настали після 01.01.2011 р.

Справа в тім, що фізособи-"єдинники" з 01.01.2011 р. беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні за умови добровільної сплати єдиного внеску. Суму, на яку будуть нараховувати єдиний внесок, підприємці визначають самостійно та зазначають в договорі про добровільну участь у страхуванні. При цьому відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону N 2464, єдиний внесок нараховується на суму, що не більша максимальної величини бази нарахування єдиного соцвнеску. Разом з тим, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (затвердженого постановою КМУ N 1266від 26.09.2001 р., далі – Порядок N 1266), обчислення середнього доходу добровільно застрахованій особі проводять виходячи із суми оподатковуваного доходу (прибутку), з якого сплачувалися страхові внески. На думку фахівців фонду, обчислювати середню зарплату необхідно виходячи із суми, зазначеної підприємцем у договорі про добровільну участь, оскільки такі особи не ведуть облік оподаткованого доходу.

Крім того, автори коментованого листа підкреслюють, що підприємцям-"єдинникам" НЕ потрібно брати у податковій довідку про оподатковуваний дохід, передбачену п. 23 Порядку N 1266.

Хочемо нагадати, що у листі N 01-16-489 від 12.03.2011 р. спеціалісти Фонду непрацездатності підкреслювали, що підприємець-"єдинник" вправі отримати лікарняні з Фонду за страховий випадок, що настав після 01.01.2011 р., лише у разі сплати єдиного соцвнеску та з моменту укладання договору про добровільну участь у страхуванні.

Сплата єдиного податку у грудні 2010 року за періоди 2011 року не дає права "єдиннику" вважатися з 01.01.2011 року застрахованою в Фонді непрацездатності.

-------------------

Лист
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
N 01-16-506 від 16.03.2011 р.

Джерело