Обмежено строк дії посвідчення водія

Ще 28.09.2004 р. було прийнято Поправки до Віденської Конвенції про дорожній рух від 08.11.1968 р., учасником якої Україна є з 1974 р. Поправками, зокрема, змінено вимоги до оформлення водійського посвідчення. При цьому, для всіх країн-учасниць було відведено 5 "перехідних" років з дня набрання чинності новими нормами для адаптації до них. Але час летить, і вже з 29 березня 2011 р. запрацює правило, згідно з яким у національних посвідченнях водіїв України, що мають намір виїхати до країни, яка підписала зазначену конвенцію (перелік країн див. нижче), має бути обов’язково вказано дату закінчення строку дії посвідчення.

Зараз посвідчення водія, що видаються в Україні, є безстроковими. Однак, ураховуючи вимоги Віденської конвенції (п.4 додатка 6) , нормотворці передбачили зміни до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами (N 340 від 08.05.93 р.).

По-перше, Кабмін встановив, що строк дії національного посвідчення водія становить 50 років (хоча спершу планувалось обмежити строк дії посвідчення 10 роками, як це є в багатьох країнах) . Зазначимо, що діючі нині водійські посвідчення лишаються чинними, але навряд чи вдасться скористатися ними для керування авто за кордоном. Справа в тому, що в п. 1 ст. 43 Віденської конвенції встановлено, що національні водійські посвідчення, видані відповідно до колишніх редакцій Конвенції, визнаються протягом строку їхньої дії. Напевно, цим правилом цілком зможуть скористатися ті громадяни країн-учасниць, в посвідченнях яких зазначено дату закінчення його дії (наприклад, Росія). Але в українських посвідченнях немає такої дати, тому навряд чи нашому водієві в іноземній державі вдасться довести, що на підставі цього пункту Конвенції наші старі посвідчення мають визнаватися за кордоном пожиттєво. Тим більше, що на практиці в наших водіїв виникають проблеми в багатьох країнах-учасницях і зараз, в перехідний 5-річний період.

Отож, маючи намір здійснити виїзд за кордон на авто (або керувати, наприклад, орендованим транспортом на території іншої держави), все ж таки доведеться обміняти посвідчення на нове, що буде містити строк дії, а також усі записи в якому буде продубльовано латиницею (це ще одне нововведення). Звичайно ж, дана процедура не буде безкоштовною і стане ще одним шляхом наповнення держбюджету. У скільки обійдеться нове посвідчення, наразі невідомо, але, гадаємо, незабаром ми це дізнаємося.

По-друге, знов ж таки, беручи до уваги вимоги Віденської конвенції про дорожній рух (п. 2 ст. 43), КМУ запроваджує можливість отримання міжнародного посвідчення водія, яке буде видаватися за заявою водія (подається до підрозділу ДАІ) на підставі національного посвідчення . Зазначимо, що при потребі керування авто на території країн, що підписали лише Женевську Конвенцію про дорожній рух 1949 р. (перелік країн див. нижче) , обов’язково потрібно буде мати при собі міжнародне посвідчення.

Складати заново іспити для отримання зазначеного посвідчення не доведеться, а ось що стосується плати за його видачу, то гадаємо, що її все ж таки будуть стягувати. Щодо строку дії міжнародного посвідчення, то він не може перевищувати 3-х років з дати його видачі або строку дії національного посвідчення (в залежності від того, який строк спливає раніше).

Для довідки:
Перелік країн, що приєдналися до Віденської Конвенції про дорожній рух 1968 року (серед них Україна, а тому українські посвідчення мають визнаватися на території цих країн): Австрія, Багами, Бахрейн, Білорусь, Бельгія, Болгарія, Боснія, Бразилія, Великобританія, Венесуела, Гаяна, Гана, Німеччина, Герцеговина, Греція, Грузія, Данія, Еквадор, Естонія, Заїр, Зімбабве, Ізраїль, Індонезія, Іран, Іспанія, Італія, Казахстан, Коста-Ріка, Кот-д'Івуар, Куба, Кувейт, Латвія, Литва, Люксембург, Македонія, Марокко, Мексика, Монако, Нігер, Норвегія, Пакистан, ПАР, Польща, Португалія, Республіка Корея, Республіка Молдова, Росія, Румунія, Сан-Марино, Сейшельські острови, Сенегал, Словаччина, Словенія, Таджикистан, Таїланд, Туркменістан, Угорщина, Узбекистан, Уругвай, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, ЦАР, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція, Югославія.

Перелік країн, що приєдналися до Женевської Конвенції про дорожній рух 1949 року (на території цих країн наші громадяни можуть керувати транспортними засобами лише за наявності міжнародних посвідчень): Австралія, Албанія, Алжир, Андорра, Аргентина, Бангладеш, Беліз, Бенін, Ботсвана, Ватикан, Гаїті, Гамбія, Гватемала, Гібралтар, Гонконг, Гренада, Домініканська Республіка, Єгипет, Західне Самоа, Індія, Ірландія, Ісландія, Йорданія, Камбоджа, Канада, Кіпр, Киргизія, Китай, Конго, Лаос, Лесото, Ліван, Мавританія, Мадагаскар, Малаві, Малайзія, Малі, Мальта, Намібія, Нідерланди, Нова Зеландія, Нова Каледонія, Папуа-Нова Гвінея, Парагвай, Перу, Руанда, Сан-Люція, Свазіленд, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сінгапур, Сирія, США, Сьєрра-Леоне, Тайвань, Танзанія, Того, Тринідад і Тобаго, Туніс, Туреччина, Уганда, Фіджі, Французька Полінезія, Ямайка, Японія.

------------------------
Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами" (N 271 від 28 .02 .2011 р.)

Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

Джерело